BORUTOV MODELARSKI FORUM - PROSTOLETEČI MODELI F1-ABCH Seznam forumov BORUTOV MODELARSKI FORUM - PROSTOLETEČI MODELI F1-ABCH

 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




SODNE VOJNE KOT......

 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    BORUTOV MODELARSKI FORUM - PROSTOLETEČI MODELI F1-ABCH Seznam forumov -> Razno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
"Primož"
Vajenec


Pridružen/-a: 08.07. 2011, 05:45
Prispevkov: 17

PrispevekObjavljeno: 05 Nov 2014 11:29    Naslov sporočila: SODNE VOJNE KOT...... Odgovori s citatom

Sicer ne sodi neposredno v modelarske teme pa vendar.....
Povzetek članka iz časopisa Dnevnik:


Sodne vojne kot osebnostna motnja

Vir / Avtor: Peter Lovšin
4. november 2014

Bolestno tožarjenje, pritoževanje zoper vse neugodne odločitve, stoodstotna zaverovanost vase in iskanje zarot niso zgolj del slovenske folklore in pravnih ali političnih manevrov, temveč gre lahko tudi za osebnostno motnjo, ki ji včasih sledi odvzem poslovne sposobnosti.

Na slovenskih sodiščih se občasno srečujejo tudi s primeri, ki v svoji širini in intenzivnosti močno odstopajo od običajnih postopkov, hkrati pa jih je težko razumeti kot klasičen boj za pravico. Med javno znanimi primeri bolestnega tožarjenja izstopa več kot 150 tožb in več kot 200 pobud za oceno ustavnosti in ustavnih pritožb zdaj že nekdanje ljubljanske mestne svetnice Pavle Murekar, ki ji je sodišče na podlagi mnenja sodnega izvedenca celo delno odvzelo poslovno sposobnost.
Podobnih primerov, ki mejijo že na bolestno tožarjenje, vendar se ne končajo vedno z odvzemom poslovne sposobnosti, je v slovenskem sodstvu še nekaj. Ljubljanski revizor je denimo svoj spor zaradi neplačanih stroškov prehrane na službenem potovanju privedel celo do ustavnega sodišča, v boju za skrbništvo nad hčerko pa sproža postopke proti sodnici, izvedencem in vsem, ki ga ovirajo pri dosegu cilja. Številne postopke je sprožila tudi družina, ki so ji inšpektorji porušili hišo, neuspešno iskanje »krivcev« pa se je v tem primeru celo spremenilo v hude grožnje s pobijanjem otrok. Tudi zakonca, ki sta bila pred leti obsojena zaradi zanemarjanja otroka, pred tedni pa sta zbudila pozornost javnosti, ko sta predsednika vrhovnega sodišča obtožila javnega zmerjanja prvaka SDS, sta pogosta gosta sodišč, kjer menda obračunavata predvsem s sosedi.
V primerih številnih tožb in pritožb na vsako neugodno odločitev sodišč ali drugih državnih organov ne gre vedno le za pregovorno slovensko folkloro ali intenzivne pritiske za dosego cilja, temveč tudi za osebnostne motnje, pravi sodni izvedenec in psihiater dr. Dragan Terzič. »V psihiatrični literaturi se je včasih govorilo o kverulantski osebnostni motnji, danes pa ti pojavi sodijo v sklop paranoidnih osebnostnih motenj, znotraj katerih sodijo tudi kverulantske osebnosti. To so osebnosti, ki so v nenehnem boju za svoje pravice, ki so praviloma znane samo njim.« V večini primerov gre za ljudi, ki so že v mladosti bolj sumničavi in egocentrični. Včasih gre celo za psihotično bolezen, veliko pogosteje pa le za osebnostno motnjo, zaradi katere lahko tudi pritoževanje nad banalnostmi razvijejo v večje razsežnosti in vidijo vedno nove zarote in krivico. Nemalokrat so verbalno agresivni, redkeje pa tudi fizično.
»Ne glede na to, ali gre za nepomembno stvar ali izrazitejšo krivico, se začne nezadovoljstvo stopnjevati. Vpletati začnejo vedno več oseb, institucij, pravosodje, državne organe in državo kot celoto. Vsi postanejo njihove tarče. V marsičem lahko sicer normalno funkcionirajo, takoj ko pa se dotakneš problemov, ki so jasni samo njim, se odpre bogata simptomatika,« razlaga dr. Dragan Terzič. Tudi dobronamerno pomoč lahko razumejo kot nov napad nanje in potrditev, da se jim godi krivica. Nimajo nikakršne motivacije, da bi spremenili svojo osebnost, odpravljanje globoko ukoreninjenih motenj pa je težko in dolgotrajno. »Ko pridejo stvari tako daleč, da se ne morejo več obvladati, da so neustavljivi v svojih zahtevah in preobremenjujejo tako sebe kot tudi institucije, se lahko izpelje postopek za odvzem poslovne sposobnosti. Predvsem takrat, ko oseba ni več sposobna vplivati na svoja dejanja in njihovega kritičnega vrednotenja,« pripoveduje psihiater.
Tudi številne tožbe in pritožbe zoper vse neugodne odločitve nekaterih vidnejših politikov, ki se vidijo kot žrtve zarot, je po mnenju dr. Terziča včasih mogoče postaviti v osebnostni kontekst in ne le med povsem običajne manevre za pridobivanje političnih točk. »Vsi ljudje imamo določene osebnostne poteze. Tudi politiki niso izvzeti. Nekateri imajo takšne in drugačne osebnostne poteze, ki se lahko skozi čas tudi potencirajo in izrazijo kot motnje. Politiki morajo določene zgodbe zaradi narave njihovih funkcij sicer včasih nalašč potencirati in jih morda tudi namenoma prikazovati drugače od lastnega prepričanja, vendar pa je njihovo vedenje povezano tudi z njihovimi osebnostnimi potezami.«

Podatki, iz katerih bi bilo mogoče razbrati, koliko ljudi je ostalo brez poslovne sposobnosti prav zaradi paranoidnih motenj in bolestnega tožarjenja in pritoževanja, niso na voljo. Iz evidenc ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je razvidno le, da je bilo konec lanskega leta v Sloveniji 1549 državljanov z delno ali popolnoma odvzeto poslovno sposobnostjo. Na notranjem ministrstvu pa pojasnjujejo, da je bilo od leta 2005 do danes v matični register vpisanih skupaj 310 delnih odvzemov in 986 popolnih odvzemov poslovne sposobnosti.

Vir: Časopis DNEVNIK
Avtor:Peter Lovšin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    BORUTOV MODELARSKI FORUM - PROSTOLETEČI MODELI F1-ABCH Seznam forumov -> Razno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.